Photo Rating Website
Indeks WDW Mielno WFM125 M06 AWS książka opto KKL
zielone kwiaty pokojowe

aaaaParkour_Wszystko co mamaaaa

Mango

Ojczyzną tego jednego z najsmaczniejszych tropikalnych owoców jest południowa oraz południowo-wschodnia Azja. Mango znane było Hindusom już 4000 lat temu – czczone jako pokarm bogów znalazło ważne miejsce w licznych podaniach i legendach. Obecnie około 1000 jego odmian uprawianych jest także w tropikalnych regionach Ameryki, Afryki, Australii i Oceanii.

Mangowiec jest wiecznie zielonym, wysokim, bo sięgającym nawet 25 metrów, drzewem. Ma ono długie, zwisające gałęzie i słabo wyodrębnioną koronę. Zależnie od warunków klimatycznych czas, który upływa między rozwinięciem się kwiatów a pełnym wykształceniem owoców, wynosi od 3 do 6 miesięcy. Osadzone na długiej szypułce owoce mango mogą mieć różne rozmiary. Największe z nich osiągają długość nawet 25 cm, średnicę 10 cm i imponującą wagę 2 kg. Gruba, zielona lub żółto-czerwona skórka ochrania słodko-kwaskowy, pomarańczowy albo żółty miąższ, w którym zatopiona jest dość duża pestka.

Należy kupować wyłącznie owoce o błyszczącej, nieuszkodzonej skórce. Dojrzałe mango powinno lekko ugiąć się pod dotknięciem, twardym owocom dobrze jest pozwolić zmięknąć, zostawiając je na kilka dni w temperaturze pokojowej. Później mogą być przechowywane w lodówce nawet do kilku tygodni. Spożywane najczęściej na surowo, bez żadnych dodatków mango oferuje nie tylko bogactwo smaku, ale także wielość witamin (C, P, karotenu) i soli mineralnych (zwłaszcza potasu i wapnia). Jest ono również wybornym dodatkiem do deserów, świetnie się sprawdza w sałatkach, szczególnie w towarzystwie krewetek, szynki czy awokado.

Falenopsis – Phalaenopsis ( storczyk )


Falenopsis jest jednym z najpopularniejszych storczyków. Jednocześnie przez wielu ludzi uważany jest za najpiękniejszego. Ten azjatycki kwiat może mieć bardzo różne kolory. Bardzo często spotykane są odmiany kremowe, fioletowe i białe oraz wiele odmian o kwiatach nakrapianych.
Uprawa:

Młode roślinki można uzyskać, rozsadzając odrosty, które pojawiają się czasami obok kwiatka macierzystego. Sadzimy do ziemi kwaśnej, torfowej, może być wymieszana ze styropianem. Falenopsis bardzo dobrze czuje się w temperaturze pokojowej. Stanowisko powinno być, tak jak u większości kwiatów z tej rodziny jasne, ale nie bezpośrednio narażone na działanie promieni słonecznych. Jeżeli chcemy, aby kwitł, musi znajdować się w temperaturze około 21 – 23 stopni, a w zimie 15 stopni. W przeciwnym wypadku może przestać kwitnąć. Wilgotność powietrza utrzymana powinna być na poziomie 60%. Podlewamy obficie, po czym czekamy aż ziemia całkowicie będzie sucha by uczynić to ponownie. Nawozu dostarczamy trzy razy w miesiącu, w niskim stężeniu.
Zastosowanie:

Jest chyba najlepszym storczykiem do bukietów i wiązanek. Ponadto wspaniale nadaje się do ozdabiania mieszkań, na wystawy okienne i kompozycje z roślin zielonych.
Kwitnienie:

Storczyk ten zakwita wiosną i bardzo często zdarza się, że robi to ponownie jesienią. Ponadto kwiaty bardzo długo utrzymują się na roślinie.
Zimowanie:

Dobrze zimuje w mieszkaniu. Ograniczamy wtedy tylko nieco podlewanie.

Goryczka tropikalna – Exacum affine, Eksakum


Opis:

Goryczka tropikalna to roślina jednoroczna, naturalnie występująca w klimacie subtropikalnym, na wyspie Sokotra. Pomimo swojej grubej i mięsistej łodygi jest bardzo delikatna. Osiąga wysokość do 30 cm. Promieniste kwiaty osadzone są na końcach pędów oraz w kątach liści. Mają kolor niebiesko-liliowaty z żółtym środkiem. Liście o długości około 4 cm są jajowate, błyszczące i naprzeciwległe. Nie tracą swojego zielonego koloru nawet w zimie.
Uprawa:

Goryczkę tropikalną sadzimy w okresie od listopada do maja. Kiełkuje od 4 do 6 miesięcy. Najlepsze są miejsca z dużą ilością świata, jednak roślina nie może być wystawiona na bezpośrednie działanie słońca, gdyż nie lubi bardzo wysokich temperatur. Dobrze czuje się w 20 – 22 stopniach. Podłoże piaszczyste, torfowe, kompostowe, umiarkowanie wilgotne. Nie wolno podlewać zbyt obficie. Bardzo dobrze jest, gdy co tydzień dostarczamy jej nawozu. Po przekwitnięciu kwiaty należy obcinać.
Zastosowanie:

Jest przepiękną rośliną pokojową. Uwielbia półcieniste parapety. Bardzo często sadzona jest w zimnych szklarniach. Ze względu na swoje wyjątkowo obfite kwitnięcie, idealnie nadaje się do pokoju kwiatowego.
Kwitnienie:

Kwiaty Eksakum możemy podziwiać od czerwca do września. Kwitnie bardzo obficie i cała roślina pokrywa się w tym okresie kwiatami.
Zimowanie:

Roślina ta jest w pełni zimozielona, więc dobrze prezentuje się przez cały rok.


Ilkuś  - z dracenami, a raczej z Draceną Marginatą zaeksperymentuj jeszcze raz - ale na wiosnę, jak już będzie więcej światła.  
Wynalazłam Ci roślinki, których nic nie powinno trafić i chodzi mi po głowie jeszcze jedna - ale mam chwilową amnezję i zapomniałam nazwy - jak sobie przypomnę - to zaraz Ci napiszę !!

1. Aspidistra wyniosła  wyjątkowo odporna roślina pokojowa, używana dawniej do dekoracji sklepów. Stanowisko każde odpowiednie z wyjątkiem nasłonecznionego. Znosi w mieszkaniu przez cały rok każdą temperaturę. W lecie umiarkowanie podlewać, w zimie dopiero po obschnięciu podłoża. Nawozić co 4 tygodnie nawozem do roślin doniczkowych. Przesadzać co 2-3 lata na wiosnę w dobra ziemie doniczkową.

2. Sansewieria gwinejska jest jedną z najłatwiejszych w hodowli roślin. Jej zniszczenie jest prawie niemożliwe. umieszczenie jej w słabo oświetlonym miejscu podkreśli żółte obrzeżenia i zielone cętkowania liści. Sansewieria jest rośliną bardzo odporną, ale nie znosi temperatur poniżej 13°C. Do prawidłowego wzrostu wymaga od 18°C do 27°C. Rozwija się w miejscach nasłonecznionych i lekko zacienionych. W odpowiednich warunkach może wydać białe, pachnące kwiaty. Podlewać niezbyt obficie latem i oszczędnie zimą. W sezonie jej wzrostu należy doprowadzać do przesuszenia kompostu pomiędzy kolejnymi podlewaniami. Sansewieria jest sukulentem. Wilgotność nie ma dla mej znaczenia. Latem nawozić raz na miesiąc specjalnym nawozem dla kaktusów. Świeżo posadzonych roślin nie nawozić przez sześć miesięcy. Przesadzać rzadko: raz na 4-5 lat i tylko wtedy, gdy nie mieści się w doniczce. Używać kompostu sporządzonego na bazie gliny. Sansewierię można rozmnażać przez podział kłączy. Po przycięciu liści, roślina może stracić charakterystyczny dla nich wzorek.

Nie podajemy:
A
Ananas

B
Barszcz syberyjski
Bluszcz
Buk, owoce

C
Cebula
Chipsy
Ciastka dla gryzoni z cukrem
Cytryna
Czekolada
Czosnek
Czosnek niedźwiedzi – podobny do czosnku

D
Dmuchawiec, kwiaty
Dropsy
Drzewa iglaste

E
Endywia

F
Fasola, łuski i nasiona
Fasola wielkokwiatowa
Fasola zielona

G
Grzybień biały

H
-

I
-

J
Jajko, żółtko
Jodła – drzewo iglaste, zawiera żywicę

K
Kalafior
Kalarepa
Kapusta zielona
Kasztany, białe i różowe
Konwalia
Koper włoski

L
-

Ł
-

M
Mandarynki
Mniszek lekarski, kwiaty

N
Narcyzy

O
Ostrokrzew, jagody
Owoce pestkowe – bez pestki można podawać

P
Peperoni
Pestki z owoców - trujące
Pomarańcze
Por
Porzeczki
Pokarm dla kotów zawierający taurynę
Przebiśniegi

R
Rzepicha
Rośliny pokojowe – wiele z nich jest trujących

S
Słodycze
Szczypiorek
Szpinak – usuwa wapń z organizmu
Śliwki – owoce pestkowe
Świerk – drzewo iglaste, zawierające żywicę

T
Trędownik bulwiasty
Tulipany

U
-

W
Warzywa konserwowane
Wilcze jagody
Wilczomlecz nadobny (Gwiazda betlejemska) trujący

Z
Ziemniaki, surowe
Złoty deszcz
Żelki
Żołędzie
Żywica


Parkour_Wszystko co mam

Designed By Royalty-Free.Org