Photo Rating Website
Indeks WDW Mielno WFM125 M06 AWS książka opto KKL
opryski na rośliny

aaaaParkour_Wszystko co mamaaaa

Heh to pewnie ci zazdroszczą!Ja też mam krówki,ale ziemniaków nie sadze ani grama nawet dla siebie!MYśle że jak będziesz sadził dopiero na wiosne to przez pół roku to nie będzie sladu po oprysku a drugie to randap jest środkiem dolistnym więc...a i czy to rzepak czy ziemniaki toć to są rośliny. :D Ja swoje zdanie napisałem,ale niech się wypowiedzą inni zwłaszcza ci którzy się zajmują uprawą ziemniaków,oczywiście jeśli maja ochote. :)
Pozdro.

Wyraźnie napisałem że prawie 7t/ha w tym roku, a ten rok był u nas wyjątkowo korzystny dla plonowania pszenżyta. W normalnym roku plon oscyluje od 5 do 6 t/ha na tej samej ziemi.
@jarekw
Racjonalnie myśląc im słabsza ziemia tym mniejsza norma wysiewu, bo im mniej sprzyjające środowisko tym mniej roślin utrzyma się na tym samym areale. Im mniej masz żywności tym mniej ludzi przez ten sam okres czasu się wyżywi i tak sam tu jest ze składnikami pokarmowymi. Mniej roślin na m kwadratowym to mniejsza konkurencja między nimi o światło i skł. pok. a zwłaszcza o wodę , mniejszy wzrost elongacyjny a przez to krótsze źdźbło i większ odporność na wyleganie i mocniejsze pojedyńcze źdżbło które dobrze rozwinięte ma szans na wydanie dorodnych ziaren. A gęsty siew to duźo źdźbeł, które zmęczone konkurencją o pow. życiowe nie mają możliwości wydać dorodnego ziarna. Zwiększenie masy pojedyńczego ziarniaka o 30% to przy plonie 4 t/ha zwiększenie plonu o 1,2T.

W zaleceniach do moderato wyraźnie jest napisane że maksymalnie 150 kg/ha, no ale u nas każdy wie lepiej ;).

Zabiegi:150 kg soli potasowj i 300 kg saletry amonowej wczesną wiosną na start i an kłos 150 kg amonowj na ha.
Minimum jeden zabieg na grzyba triazolem po kwitnięciu i ewentualnie przy dużej presji przed strzelaniem w źdźbło, środek w zależnośći od patogena. Na chwasty jesienią treflan (wiosenne opryski izoproturonem na miotłę bardzo hamują wzrost zbóż) a wiosną mustang.

jarekw na miotłę IPU czyli protugan lub CTU np Lentipur Flo ale najlepiej jak pomieszasz glean bądź jej zamiennik z legato lub cougar bo jest o wiele szersze spektrum działania i pewniejszy efekt a cena do zaakceptowania.
LeF będzie ok wszystkie najważniejsze chwasty będą zniszczone. co do poprawek gwarancji nie daję jednak jeżeli masz pole w dobrej kulturze, mało chwastów, struktura drobnogruzełkowa a gleba wilgotna podczas zabiegu obejdzie się bez poprawek. jeżeli zdarzy się poprawka to tylko przytulie dobić trzeba jakimś najtańszym środkiem np chwastox.
Kobra 89 Glean to świetny środek bardzo bezpieczny dla zbóż pod warunkiem że nie ma mrozu.

I jeszcze jedno dotrzymywać optymalnych terminów pryskać przy dobrych warunkach i stosować zalecana ilość wody na ha znam takich czarodziei że takim starym opryskiwaczem chyba termit 400l pryskają 5 ha, osobna kwestia struktura gleby i wyrównane wschody b.ważne!!!

Glean można pryskać po siewie jak masz wilgotną glebę oprysk po siewie lepiej działa na miotłę. jednak ja zalecam po wschodach roślin zwłaszcza w mieszaninach.Wybór zależy od ciebie Eyrko

Cena Glean 195 zł brutto
Maczuga 145 brutto
Lentipur 5l - 140
Protugan - nie pamiętam
ceny z dzisiaj

Msyle, ze kompostowanie obornika byloby najbardzije wskazane. Jelsi chodzi o inne wypowiedzi , jak wczesniej pisalem , efekty uprawy bezorkowej widoczne beda dopiero po kilku latach. Wybieranie natomiast uprawy uproszczonej pod dana rosline np. pszenice po rzepaku , jest to tylko uproszczenie a zaoranie pola po pszenicy przerywa lancuch uprawy bezorkowej i wracamy do punktu wyjscia. W calym pojeciu chodzi o zyznosc gleby niezlaeznie od jej klasy . Wypowiedz , ze po rzepaku trudno bylo zaorac pod pszenice - przyczyny moga byc dwie: zbyt sucho albo zbyt dlugo zostawione samosiewy rzepaku, ktore za mocno wyrosly i wysuszyly glebe. Gdyby wczesniej byly zniszczone ,uprawka napewno oralo by sie duzo lepiej. Sam kiedys oralem i mowili ze nawet dobrze i wiem cos o tym . Co do szkodnikow nie zauwazylem nic takiego gdyz uprawiam ziemniaki i nigdy nie byly pogryzione( nie wiem wlasnie czy do przetrwania nie potrzebuja wlasnie pluga, aby je glebeij przykryl). Co do plodozmianu jest to rzecz wazna , ale nie decydujaca. Uprawiam takze pszenzyto po pszenicy i nie widze wiekszego nasilenia chorob w porownaniu z uprawa tradycyjna. MIom zdaniem uprawa uproszczona w jednym roku a w nastpenym roku orka to tylko obnizenie kosztow, ale nigdy nie doprowadzi do uzyznienia wierzchniej warstwy gleby . Talerzowka nie zawsze rozwiaze problem , oceniam ja na trojke. Nieraz nalezy gdy gleba jest zbita glebiej ja spulchnic np. 25-30 cm, aby napowietrzyc ja. Jeśli chodzi ochwasty ja w ciagu 20 lat stosowalem tylko 2krotnie na niektorych polach oprysk na perz.

Najpospolitszymi szkodnikami roślin są: mszyce, przędziorki, tarczniki, mączliki wciornastki i opuchlaki. Metody zwalczania
szkodników wymagają użycia środków chemicznych. Jednak najlepiej używać sposobów domowych. Liście roślin, które
mają objawy chorobowe usuwać. Można sadzić siebie kilka odmian różnych roślin, które są odporniejsze na szkodniki. Z liści roślin należy zbierać różnego rodzaju szkodniki np. stonki. Najprostszym sposobem oprysku bez środków chemicznych jest po prostu silny strumień wody. Jednak najczęściej stosowanymi środkami są środki chemiczne, które są najbardziej bezpieczne dla roślin i ludzi. Co nie znaczy, że nie trzeba zachować należytej ostrożności. Bardzo popularnymi preparatami są środki aerozolach i butelkach z dozownikami wyprodukowane na bazie oleju rzepakowego lub lecytyny. Preparaty te muszą być ochronne i przyjazne dla środowiska. Różnego typu chemikalia składujemy w bezpieczne miejsce, z dala od dzieci. Warto zapamiętać, że jeżeli stosujemy środki ochrony to jedynie według przepisu zamieszczonego na opakowaniu i tylko zgodnie z przeznaczeniem. Musicie zaatakowane rośliny opryskiwać bardzo dokładnie, nawet pod listkami.

Mówisz, masz.

Postabiłbym tak jak Bolas radzi. W tym momencie drzewo juz jest wybudzone. Straciło dużo energi na transport aktywny wody. Zaczyna wypuszczać liście i ważne jest żeby te liście szybko uformował.
Lepiej teraz mu zapewnić wszystko co potrzebuje do wzrostu niż spowrotem go wprowadzac w spoczynek, co i tak byloby juz bardzo trudne ze wzgledu na coraz dluzszy dzien, tym bardziej, że drzewko stoi w wysokiej temperaturze.
Nigdy nie miałem wiąza, także nie wiem nic na jego temat. Powodów usychania młodych pędów może być wiele. Doświetlanie napewno //ort by się przydało albo chociaż odsłoń ta firanke. Dużym problemem jest też pewnie wilgotność powietrza, no i podłoże w doniczce jeśli nie był przesadzany. Co do oprysku talstarem to stosuj się do ulotki. Wystarczy ze powtorzysz zabieg jeden raz i zaden przedziorek nie ma prawa przetrwać.

Co bym zrobił?
- Zapewnił bym odpowiednią wilgotnośc wokoł drzewka
- Doświetlił ( uważaj żeby nie przypalić rośliny zarówką)


Bolas twoje drzewko ma światło przez 24h ?

Pozdrawiam

Powtórzę się:
Jeżeli chodzi o przędziorki to nie ma jednego skutecznego środka na wszystkie stadia rozwojowe tego szkodnika, więc trzeba użyć dwóch środków chemicznych na raz, aby pozbyć się tego dziadostwa. Próbowałem różnych sposobów, ale jedyny skuteczny w moim przypadku to połączenie środka chemicznego Talstar 100 EC oraz Nissorun 050 EC. Należy przygotować w jednym oprysku oba środki wg. zaleceń producenta, dokładnie opryskać górną i dolną stronę blaszki liściowej, a następnie przykryć roślinkę na 15 min workiem foliowym dla wzmocnienia efektu.
U mnie załatwiło to problem z przędziorkiem już po jednym oprysku.
Aha jeżeli masz blisko inne rośliny to wykonaj na nich profilaktyczny oprysk, bo możliwe jest, że też już są zaatakowane.

ADMIN: Prosze zmienic nazwe tematu

" />Witam Mongas, jaki miałeś zastosowany środek, dolistny czy doglebowo-dolistny?? Jeśli zastosowałeś ten drugi to są marne szanse, że go odratujesz. Jeżeli dolistny to jeszcze jest do uratowania. Podcięcie derenia i nawożenie i oczywiście podlewanie załawi sprawę.
Pamiętaj na przyszłość, że jeżeli dokonujesz opryski to spojrz na inne rośliny, aby ich również nie zniszczyć. Nauczkę już masz.

Pozdro
Mutari


Parkour_Wszystko co mam

Designed By Royalty-Free.Org